fallback

Wall Street записа най-лошата си седмица от финансовата криза насам

Обещанието на Федералния резерв да подкрепи икономиката обаче успокои леко пазарите в края на търговията

23:58 | 28.02.20 г. 6

Снимка: Michael Nagle/Bloomberg

Два от основните щатски индекса записаха нов спад в петък, приключвайки най-лошата си седмица от финансовата криза насам, тъй като притесненията за коронавируса и въздействието му върху икономиката продължават да разтърсват нагласите на инвеститорите, предава CNBC.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи с 357,28 пункта и завършва седмицата на ниво от 25 409, 36 пункта. За кратко през деня индексът с 30 компании се понижи с над 1000 пункта. Широкият измерител S&P 500 отписа 0,82% от стойността си и достигна ниво от 2954,22 пункта. Технологичният показател Nasdaq Composite обаче успя да изплува на зелена територия със скромен ръст от 0,01% до ниво от 8567,37 пункта.

Основните индекси ограничиха загубите си в последните минути на търговията.

За седмицата Dow заличи над 12% от стойността си, което е най-големият му седмичен процентен спад от 2008 г. насам. Индексът се раздели с над 3500 пункта и приключи седмицата на територията на корекция. Той е с 14,1% под рекордния си връх от 12 февруари. S&P 500 изгуби 11,5% през седмицата и регистрира най-лошото си седмично представяне от кризата насам.

Обещание на Федералния резерв за подкрепа на икономиката смекчи леко притесненията на пазарите в края на търговията. Гуверньорът на централната банка Джером Пауъл заяви в комюнике, че тя ще „действа, както намери за добре“, за да подкрепи икономиката на фона на епидемията с коронавируса.

„В момента имаме много страховито глобално здравно притеснение, което доведе до блокирането на сложни снабдителни вериги. В резултат на това преживяваме шок на доставките. Смекчаването на паричната политика може да помогне, ако се стигне до шок на търсенето с икономически щети по пътя на COVID-19“, коментира Арт Хоган, главен пазарен стратег в National Securities. „Понижаването на лихвите е не само погрешна рецепта за боледуващата икономика в момента, но и лошо лекарство в по-дългосрочен план, тъй като може да повиши цените без въздействие върху предлагането“, смята той.

Основните щатски индекси бяха под натиск в петък, защото инвеститорите продължиха да увеличават експозицията си на облигационния пазар и да избягват акциите. Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа достигна ново рекордно дъно от 1,14%. Тази по 30-годишните облигации е на ниво от 1,699%.

Уолстрийт

Сред последните новини за коронавируса, на които пазарът реагира, беше и информацията, че служител на Google е дал положителен резултат за коронавируса. Нова Зеландия и Нигерия регистрираха миналата нощ първите си случаи на заболяването. В същото време Южна Корея потвърди над 500 нови случая. Китай обяви още 327 случая.

Книжата на Caterpillar поевтиняха с 2,3%. Цената на акциите на Apple се понижи с 2,9% и навлезе на територията на мечия пазар. Книжата на Boeing и JPMorgan Chase поевтиняха с по над 5%, а компанията-майка на Google, Alphabet, се раздели с 2%.

Индексът Cboe Volatility, който е мерило за страха на Wall Street достигна връх от 47,15 пункта, най-високото му ниво от февруари 2018 г. В края на търговията той беше на ниво от 41 пункта.

Уолстрийт

Акциите на Norwegian Cruise Line и на American Airlines бяха сред най-зле представилите се в S&P 500 тази седмица, като отписаха над 20% от стойността си. Las Vegas Sands е загубила над 10% от началото на седмицата. Regeneron Pharmaceuticals е единствената компания в индекса с ръст на цената на акциите си за седмицата.

Притесненията заради коронавируса накараха редица компании да понижат очакванията си за печалбата и приходите си. Microsoft съобщи в сряда, че едно от ключовите й подразделения може да не отговори на предишните прогнози за приходите на компанията. PayPal също предупреди за влошаване на перспективите за печалбата и приходите си в четвъртък.

Дейвид Костин от Goldman Sachs прогнозира, че американските компании няма да запишат ръст на печалбите си тази година. „Понижените ни прогнози за печалбите отразяват резкия спад на китайската икономика през първото тримесечие, по-слабото търсене от крайни потребители на американски износни стоки, нарушаването на снабдителната верига на много американски компании, забавянето на американската икономика и повишената несигурност за бизнеса“, каза Костин, който е главен стратег за американските фондови пазари на банката.

Епидемията повдигна въпроса и за възможна намеса от страна на централните банки в света. Кевин Уорш, който е бивш гуверньор на Федералния резерв, каза пред CNBC, че очаква централните банки в света да предприемат действия скоро в отговор на разпространението на вируса. Ръководителят на Фед в Сейнт Луис Джеймс Булард обаче заяви, че понижаване на лихвите е възможно, само ако коронавирусът се превърне в пандемия.

На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на щатските пари спрямо кошница от шест основни валути, се повишава с 0,44% до ниво от 98,07 пункта. Еврото поскъпва с 0,35% до 1,104 долара, а паундът прибавя 0,55% към стойността си до 1,281 долара. Спрямо йената щатските пари поскъпват с 1,4% до ниво от 107,99 йени.

На стоковите пазари цената на петрола записа най-резкия си седмичен спад от 2008 г. насам. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI поевтиняха с 4,9% до 44,76 долара за барел. За седмицата регистрираният спад достигна 16% и е най-големият от декември 2008 г. насам.

Най-активните фючърси за международния бенчмарк Брент с доставка през май поевтиняха с 3,2% до 50,749 долара за барел, достигайки 14-месечно дъно.

Американските фючърси върху златото записаха спад с 3,5% до 1585,30 долара за тройунция. Други ценни метали също поеха по низходяща траектория, като платината отбеляза понижение от 6,1%, а среброто се раздели с 6,6% от стойността си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:45 | 14.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още